смт. Смоліне. Смолінська загальноосвітня школа № 1 І-ІІІ ступенів


запам'ятати

 


Національний аерокосмічний університет ім. М.Є. Жуковського "ХАІ" Міністерство oсвіти і науки, молоді та спорту України
Педагогічна преса Національна дитяча гаряча лінія

Урок № 2 за творчістю Галини Малик

 ТЕМА: Галина Малик «Незвичайні пригоди Алі в країні Недоладії». Елементи незвичайного в повісті. Символіка країни Недоладії та її мешканців. Своєрідність композиції твору. Особливості його мови.                                                                                                                                                                                                                                                                      Мета: продовжити роботу над казкою, вчити виразно читати, визначати незвичайне у змісті та символіку образів; пояснити своєрідність композиції та особливості мови твору; розвивати уміння формулювати і вільно висловлювати свої думки, уявляти ситуацію; сприяти вихованню почуття відповідальності за власні вчинки, уміння долати перешкоди на шляху до мети.

 

Тип уроку: урок формування та вдосконалення вмінь і навичок
Форма уроку: урок-практикум
Засоби навчання: підручник, ілюстрації
Обладнання: ПК, портрет письменниці
Методи проведення: бесіда, ілюстрації, творчі вправи
Прийоми: постановка запитань, «Незакінчене речення…»

                                                              Хід уроку:

І. Організаційний момент:
1. Перевірка присутніх.
2. Перевірка учнів до уроку.
3. Запис в журнал.

ІІ. Оголошення теми та мети уроку

Сьогодні разом з вами ми продовжимо роботу над вивченням життєвого та творчого шляху Галини Малик та її повістю «Незвичайні пригоди Алі…», визначимо символічні образи у творі та поговоримо про надзвичайне. Тож запишіть, будь ласка, тему нашого сьогоднішнього уроку «Галина Малик «Незвичайні пригоди Алі в країні Недоладії». Елементи незвичайного в повісті. Символіка країни Недоладії та її мешканців»


ІІІ. Мотивація навчальної діяльності

Без охоти нема роботи.
                                               (Народна мудрість)

(обговорення разом з учнями епіграфа уроку)

І\/. Актуалізація опорних знань учнів, перевірка домашнього завдання
1. Зачитування учнями виписаних із казки елементів незвичайного, які супроводжують своєю ілюстрацією (робота в групах).

\/. Засвоєння нових знань
1. Бесіда з учнями за змістом повісті-казки, визначення елементів незвичайного.

- Що незвичайне сталось із Алею при зустрічі із незнайомим маленьким чоловічком у її кімнаті?
- Чому Недороль боявся першого Недорадника?
- Яким чином вдалося позбутися Недорадника?

2. Словникова робота
На сторінці 123 представлено словничок незрозумілих слів, якими ми можемо збагатити своє мовлення (учні зачитують слова)

3. Вибіркове читання.
- Зачитайте елементи незвичайного, що дівчинка побачила на озері.
- Чим вразило Алю місто?
- Яким був будиночок Недочеревика?

4. Складання таблиці. Заповніть таблицю «Реальне та фантастичне в казці»

 

5. Робота над композицією твору.
Пояснення учителем теоретичного питання.

Композиція (від лат. «складання») – це побудова художнього твору, розташування у певній послідовності всіх його частин (епізодів, розділів, сцен, картин, образів), розгортання подій у творі та групування персонажів.

- Пригадаймо, якою ж є тема та ідея твору. (Тема: змалювання цікавих пригод дівчинки Алі в незвичайній країні Недоладії, де живуть усі недороблені справи. Ідея: возвеличення щирої, сердечної дружби, дбайливого ставлення до свого життя, до інших людей, наполегливості в досягненні поставленої мети.)
- Назвіть місце, де відбувається дія (учитель демонструє малюнок, учні відповідають та підтверджують сказане уривками із тексту)

      

1. Епізод, коли Аля знайомиться із Недопопелюшкою (ст.. 112-113 «Обличчя незнайомки… Права взута у кришталевий черевичок, ліва – у важкий дерев’яний»)

2. Епізод, коли Аля проникає до зачарованого будиночка (ст.. 118 «За дверима було темно…Посередині кімнати на столі лежала велетенська розкрита книга»)

3. Епізод, коли дівчинка зустрічається вперше із Недочеревиком та він її переносить у Недоладію (ст.. 102-103 «Він був якийсь…і вона миттю вилетіла у розчинене вікно…»)

4. Епізод, коли Аля пришиває крильце бабці (ст.. 107 «Незабаром Аля побачила на квітці велику бабку…Потім знялася і полетіла!»)

6. Особливості мови твору.
- Кожному письменнику властива своя індивідуальна мова написання творів, ніби свій почерк. Давайте спробуємо зрозуміти мову казки, над якою працюємо.


1. Чи використовує Галина Малик зменшено-пестливі слова? Якщо так, знайдіть їх у тексті.
2. Чи однакова емоційним забарвленням мова персонажів? Доведіть свою думку.
3. Хто з героїв викликає у вас відразу? Хто вам подобається? Чи має значення для характеристики персонажів їхня мова? Зачитайте.

- З теорії літератури ви, напевно, пам’ятаєте, що у художній літературі дуже часто зустрічаються образи-символи – це спеціальні знаки, що заміняють собою деякі інші поняття, використовуючи для цього асоціацію або подібність. Наприклад, часто в українських казках образ лисички використовують тоді, коли хочуть показати дуже хитру людину.
      А з української мови нам відомо, що префікс недо- означає дію, стан або якість, що виявляються в процесах, ознаках і предметах неповною мірою.

4. Тож скажіть, будь ласка, що символізує префікс недо- у власних іменах казки? Як він впливає на життя мешканців міста?


\/І. Закріплення отриманих знань
1. Прийом «Незакінчене речення…»
- Прочитавши повість-казку «Незвичайні пригоди Алі в країні Недоладії», я зрозумів (-ла), що…

\/ІІ. Підсумок уроку
Повість-казка Галини Малик «Незвичайні пригоди Алі в країні Недоладії» уже давно стала відомою та улюбленою серед дітей різних країн, адже саме тут герої навчають, захоплюють, змушують задуматися над своїми вчинками. Думаю, що певні висновки для себе зробили і ви. Адже, якщо людина ставить перед собою мету та наполегливо йде до неї, то обов’язково досягне її.

\/ІІІ. Домашнє завдання: чит. ст.. 118-130


Використані джерела:
1. http://images.yandex.ua/
2. http://osvita.ua/school/lessons_summary/literature/36727/
3. Українська література: підруч.для 5 класу загальноосвіт.навч.закладів/Л.Т.Коваленко. – К.: Видавничий дім «Освіта», 2003. – С. 101-142.

Подобається